Jak odróżnić husky od malamuta?

Posted by in Bez kategorii

Psy towarzyszą człowiekowi już od tysiącleci. Przez ten czas wyewoluowały od wilka w wiele różnych form różniących się kształtem, umaszczeniem i rozmiarem. Pomimo tej różnorodności wciąż dla wielu ludzi ideałem jest ta najbardziej pierwotna forma psa, która przypomina w wielu aspektach wilka. Do takich najbardziej pierwotnych ras psów bez dwóch zdań zaliczają się husky syberyjskie i alaskańskie malamuty. Dla szerokiego grona ludzi te rasy psów nie różnią się od siebie niczym i bardzo często je mylą. Tymczasem różnic jest na tyle dużo, że znając je nie sposób pomylić się w określeniu, do której rasy należy spotkany na spacerze piesek.

Husky są średniej wielkości psami pochodzącymi ze wschodniej Syberii. Zostały wyhodowane przez zamieszkujące te surowe tereny plemiona Czukczów do ciągnięcia sań oraz do polowań. Malamuty pochodzą z Alaski, gdzie służyły miejscowym plemionom Indian w podobnych celach, tzn. do ciągnięcia sań. Malamuty są znacznie większe i mocniej zbudowane od Husky. Ponieważ obie rasy wyhodowano do pracy to potrzebują one solidnej dawki ruchu każdego dnia. Nie wchodzą w ogóle w grę kwadransowe spacerki dla celów sanitarnych. Nie wybiegane północniaki przerobią mieszkanie na poligon.

Alaskański Malamut (Alaskan Malamute)

Husky Syberyjski (Siberian Husky)

Oczy

Panuje powszechne chyba przekonanie, że wszystkie północniaki (jak określa się te psy) mają niebieskie oczy. Jest to podstawowy mit z jakim musimy się rozprawić. O ile w przypadku malamutów niebieskie oczy (jakie mogą się okazyjnie tylko przytrafić) są cechą dyskwalifikującą to u husky występują dość często, ale nie jest to jedyny kolor oczu u tych psów. Brązowe oczy czy nawet dichromia (każde oko w innym kolorze) są równie często spotykane i normalne. Malamut powinien mieć oczy brązowe.

Umaszczenie

Kolejnym mitem jest, że husky od malamuta można odróżnić po masce czyli umaszczeniu pyszczka. Przyjmuje się, że malamuty mają maskę „w serduszko”, a husky mają „okularki”. To też nie do końca jest prawdą. Faktycznie, większość malamutów ma maskę w kształcie serca, ale niekiedy może pojawić się też pies z okularkami. I odwrotnie, serduszko może pojawić się też u husky. Umaszczenie malamutów jest bardziej jednolite (zwykle srebrno-białe, czarno-białe), u huskich jest ono bardziej zróżnicowane – od jednolitego koloru (biały, czarny) przez srebrno-białe, czarno-białe, miedziano-białe, czekoladowo-białe, aż do łatek i umaszczenia typowego dla wilka. Wszystkie północniaki mają dwuwarstwową sierść, ale u malamutów jest ona zdecydowanie dłuższa.

Rozmiary

Husky są zdecydowanie mniejsze od malamutów (typowy husky to rozmiar najwyżej 2/3 malamuta). Także budowa ciała huskich jest zdecydowanie delikatniejsza w stosunku do malamutów. Atutem malamuta jest siła, natomiast atutem husky jest szybkość. Malamuty wykorzystywane do ciągnięcia ciężkich ładunków na krótkie odległości, natomiast husky ciągnęły lżejsze sanie ale na znacznie większe odległości.

Uszy i ogon

Następną cechą pozwalającą odróżnić husky od malamuta są uszy i ogon. Uszy u hasky osadzone są na czubku głowy, blisko siebie. Uszy u malamuta rozstawione są bardziej po bokach. Ogon u malamuta właściwie zawsze jest zakręcony, husky noszą ogon raczej luźno, podobnie jak wilki. Jeśli noszą go wysoko to po to by podkreślić swoją dominującą pozycję.

Relacje społeczne

Husky są psami stadnymi, dla których istotną kwestią jest ich pozycja w stadzie. Nie są agresywne do ludzi, ale z racji ciągłych starań o podniesienie pozycji w stadzie mogą być agresywne w stosunku do innych psów. Nie przywiązują się zbyt mocno do ludzi, wprost przeciwnie do malamutów. Malamut jest psem bardziej rodzinnym, jest większa szansa na to, że będzie bronił swojego człowieka (husky nie są psami stróżującymi, wpuszczą każdego złodzieja). Natomiast malamuty niezbyt dobrze tolerują na swym terenie psy tej samej płci. Husky nie mają z tym większych problemów, w końcu naturalnie żyją w większych stadach.

Wycie

Husky nie są psami, które szczekają. Potrafią się nauczyć wydawania odgłosów przypominających szczekanie, ale przypomina to bardziej odpowiednio modulowane wycie. Wiele z nich jest z natury dość „gadatliwych”. Malamuty zwykle też wyją ale szczekanie przychodzi im nieco łatwiej.

Można by jeszcze wiele napisać, czym różnią się husky od malamutów, ale jeżeli ktoś chce się zdecydować na takiego psa to warto zapytać o nie właścicieli, na pewno jednak nie są to rasy psów dla każdego.