Jak Boże Narodzenie obchodzi się w Szwecji?

Posted by in Bez kategorii

Ponieważ jedna z moich koleżanek mieszka od wielu lat w Szwecji i dużo opowiadała mi jak się tam żyje pomyślałam, że może zainteresuje was jak obchodzi się w tym kraju święta Bożego Narodzenia, bo już niebawem rozpocznie się sezon świąteczny.

Szwecja nie zalicza się do państw katolickich tylko do protestanckich, z tego względu tradycje świąteczne na Boże Narodzenie w Szwecji są nieco odmienne od naszych rodzimych. Święta Bożego Narodzenia w Szwecji zaliczają się w szczególności do najmocniejszych wydarzeń familijnych podczas całego roku. Członkowie rodzin, którzy mieszkają w różnych częściach całej Szwecji w końcu mają pretekst i okazję do tego by spotkać się i pobyć trochę pod jednym dachem.

choinka w MalmoPodobnie jak to ma miejsce w pozostałych krajach świata tradycje na Boże Narodzenie w Szwecji zatarły swój regionalny charakter i ujednoliciły się toteż niejednokrotnie wyłącznie podawane w tym okresie dania zaświadczają o tym, w którym rejonie Szwecji jesteśmy.

Początkiem świąt jest dla Szwedów podobnie jak i dla nas Wigilia. Obyczaj przystrajania drzewka bożonarodzeniowego dotarł do Szwecji w ósmej dekadzie dziewiętnastego wieku i współcześnie drzewko bożonarodzeniowe jest dla Szwedów jednym z najważniejszych identyfikatorów Świąt. Parę dni przed Wigilią w Szwecji trwa polowanie na choinkę idealną, nierzadko usiłują ją wręcz wyrąbać gdzieś w lesie, co rzecz jasna jest zakazane. Dekoracje na choinkę mogą być rozmaite w zależności od tradycji w konkretnej rodzinie, oprócz takich ozdób bożonarodzeniowych, które natrafia się gdziekolwiek na świecie da się natrafić na choince również na chorągwie państwowe. Szwedzi przystrajają też ściany domostwa rozmaitymi zawieszkami oraz dekoracjami z bożonarodzeniowymi symbolami.

Klasyczne szwedzkie dania świąteczne różnią się od tego co znamy z własnych stołów, są to przede wszystkim szynka, sałatka ze śledzi, piklowane śledzie, kiełbasy wieprzowe, pasztety, chleb żytni oraz charakterystyczna potrawa z ryby nazywana „lutfisk”. Dania te serwuje się, jakże by inaczej, w formie „szwedzkiego stołu”. Podług tradycji dania trzeba zostawić na stole do świtu. W kwestii prezentów panuje podobny zwyczaj jak u nas bowiem na prezenty oczekuje się w Wigilię i dostarcza je Santa Klaus (zwyczaj istniejący od początku dwudziestego wieku).