Wypadł ci ząb? Jest na to rada!

Posted by in zdrowotne

Ze względów czysto estetycznych nikt zapewne nie preferuje mieć wszelakich ubytków w uzębieniu. Przeróżne defekty urody można przemilczeć jednak jakimś trafem to dopiero brakujący ząb stanowi coś czego bardzo się wstydzimy i usiłujemy z każdych sił aby nikt niniejszego nie ujrzał. Pół biedy jeżeli jest to raptem jeden punkt, przede wszystkim gdzieś z kraja, naówczas istnieje możliwość iż nikt tego łatwo nie zobaczy. Marniejsza sytuacja kiedy brakuje nam więcej zębów, zaś szczególnie na przodzie. Wespół z kroczącym wiekiem istnieje niewiarygodnie rozleglejsze prawdopodobieństwo utraty zębów, co przysparza również niemałe kłopoty z samym gryzieniem. Rozwikłaniem może być tylko proteza dentystyczna.

Na myśl o zamocowaniu protezy większość osób – najczęściej młodych – odczuwa niejaki bunt. Jak to, wszak protezy są dla starców… Właściwie proteza stomatologiczna to nie wyłącznie kompletna sztuczna szczęka, jaką starsze osoby w całości zdejmują na noc. W technologii protetycznej protezy (sprawdź również: http://www.implant-dent.pl/uslugi/protetyka) wydzielają się na stałe oraz mobilne. Sprawa zrozumiała niezbyt wygodne w życiu normalnym są protezy ruchome, to jest tego typu, jakie da się wyciągnąć. Te wszak wyodrębnia się na pełne i niepełne. Jak nie trudno odgadnąć proteza pełna to cały rząd zębów i praktyczna może być w wypadku straty całości uzębienia. Proteza częściowa praktykowana bywa w przypadku straty jednego do paru punktów i lokowana za pomocą specyficznych haczyków. Protezy częściowe dostraja się indywidualnie do profilu zębów pacjenta. Początkowo wykonuje się odcisk, a następnie technik protetyk robi protezę jaka ma uzupełnić niedobory. Protezy ruchome wspierają się na podniebieniu, do którego można je przylepić specjalistycznym klejem. Przy protezach ruchomych może dojść do ich wyskoczenia w trakcie jedzenia (o ile nie są doklejone) co bywa niezwykle uciążliwe i wymaga tego by pełen okres czasu koncentrować się na tym aby proteza nie wyskoczyła.

Bardziej komfortowe dla pacjenta są protezy trwałe, jakie są montowane na sztywno oraz nie zagraża ich wyskoczenie. Rozpoznać tutaj można poważniejszą liczbę ich gatunków, w szczególności: wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe, zęby ćwiekowe, licówki, korony protetyczne, mosty oraz implanty dentystyczne (sprawdź również: http://www.implant-dent.pl/uslugi/implantologia). W przewadze wypadków tego typu protezy zastępują jeden punkt bądź najwyżej kilka. Wielokrotnie są przytwierdzane na opiłowanym fragmencie zęba lub wkręcane w korzeń. Osobliwym rodzajem protezy są implanty dentystyczne. Sam implant nie jest w zasadzie protezą, to śruba z obojętnego metalu (tytanu), jaka jest wkręcana w kość (więc w sytuacji gdy już brakuje korzenia). Na takiej śrubie przymocowuje się dopiero właściwą protezę dentystyczną. Przy pomocy implantu da się odtworzyć pojedynczy ząb albo kilka, na podobnej zasadzie na jakiej robi się mosty.