In vino veritas

Posted by in smakołyki

Poprzednio pisałam o karnawale, a karnawał związany jest również z większym spożyciem alkoholu. Sączenie alkoholu od prawieków jest jedną z najpopularniejszych przyjemności człowieka. Ludzie z biegiem czasu wyuczyli się opracowywać coraz to bardziej finezyjne wariacje trunków procentowych korzystając z półproduktów, które dawała im przyroda w określonym środowisku – czy to poprzez fermentację żyta, winogron, jabłek lub pozostałych plonów. Poszczególne alkohole osiągają bardziej elegancki wydźwięk kolejne rozpatrywane są w roli napitków dla zwykłych alkoholików. Do tych bardziej eleganckich, znanych od tysięcy lat, z całkowitą sumiennością zaliczyć wypada wino.

Maści wina jest nieprzeliczalna doza. Wyróżniają się wieloma czynnikami, jak chociażby smak oraz odcień, biegli wielbiciele win potrafią zidentyfikować w ich smaku niemało komponentów, których szarzy śmiertelnicy nie są w stanie rozróżnić. Wytwarzanie wina oparte jest na uprawie winorośli, jakiej ponadprzeciętne szczepy zapewniają specjalny smak indywidualnym odmianom wina. Do takich bardziej specyficznych klasyfikują się z pewnością odmiany win francuskich, hiszpańskich albo greckich. Poszczególne szczepy winorośli przeniesiono także na inne kontynenty gdzie nowe warunki glebowe oraz klimatyczne wycisnęły z nich nowy smak. W taki sposób dużo obszarów dotąd nie zestawianych z produkcją wina zostało słynnym na rynkach światowych wytwórcą tego napitku, ażeby wyszczególnić parę: Argentyna, Chile, Australia, RPA.

otwieranie butelki wina

Picie wina powiązane jest z pewnymi obyczajami. Niejakie rodzaje win wypada pociągać z kieliszków o wskazanym kształcie i w wyznaczonej ciepłocie by wydobyć z wina znakomity smak. Zanim napijemy się wina butelkę powinno się odkorkować. Przeważnie flaszka zatkana jest korkiem, jaki potrzebujemy z niej wyjąć korkociągiem. Kiedyś korki sporządzano jedynie z kory drzewka korkowego, niemniej występuje ono w konkretnych częściach ziemi (do najważniejszych wytwórców korka zaliczana jest Portugalia). Rozpoczęto więc sporządzać korki do zakorkowania wina z innych materiałów, jednak koneserzy nadal głoszą iż naturalny korek jest najbardziej właściwym sposobem zatykania butelek z winem.

Przybory do wina takie jak korkociąg, zatyczka do karafki albo termometr są potrzebne któremukolwiek uczciwemu amatorowi tegoż trunku. Gdy niemniej człowiek dopiero rozpoczyna odkrywać różnorodny świat win może zakupić taki gotowy zestaw utensyliów do wina, który będzie mu służył w poznawaniu różnych odmian wina pochodzących z całego globu. Może to być ponadto interesujący koncept na podarunek dla kogoś kto akurat nawiązuje przygodę z poznawaniem rozmaitych smaków wina, może dobrze przekalkulować koncept sprezentowania mu tego rodzaju zestawu przyborów do wina przy najbliższej nadarzającej się możliwości (np. http://sklep.juliette24.pl/akcesoria-do-wina).

Wyśmienite wino potrafi kosztować rzeczywiście niemałe pieniądze. Najlepsze nawet winnice wyrabiają wino o nie zupełnie stabilnym pułapie. Jego jakość podlega od licznych czynników jak wiek krzaków, nachylenie stoku, światło padające na owoce oraz zatrzęsienie odmiennych składników. Sporo z nas, okazyjnie popijając flaszkę wina do wykwintnego obiadu nie będzie w stanie wyróżnić walorów smakowych wina za 150 zł od wina za 15 zł. Jeżeli nie docenimy wartości markowego wina to jednakowo właściwie możemy kupować takie mniej drogie. Napotkałam gdzieś tezę, że skoro nie mamy pojęcia jakie wino kupić (a na regałach stoi dobór dziesiątek jeżeli nawet nie setek odmian) to zwykle najmniejszym ryzykiem obarczony jest zakup wina z półkuli południowej, np. chilijskiego, argentyńskiego lub australijskiego.