Cieszmy się karnawałem

Posted by in Bez kategorii

Zanim według odwiecznej tradycji nastąpi czas postu i oczekiwania na Wielkanoc możemy skorzystać z tego, że obecnie trwa w najlepsze karnawał. Karnawał trwa od święta Trzech Króli aż do Środy Popielcowej. To czas, podczas którego możemy do woli oddać się wszelkim rozrywkom jakie zwykle robi się w trakcie karnawału. Wprawdzie u nas karnawał nie jest obchodzony aż tak hucznie jak w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej lecz i my lubimy się dobrze bawić.

Podczas tego okresu można do woli jeść i chodzić na imprezy, co jest także okazją do zaopatrzenia się w nowe kreacje i wizyty u fryzjera jak i kosmetyczki żeby ładnie wyglądać na imprezie. Ludzie chodzą wtedy na bale i potańcówki organizowane w różnych klubach lub restauracjach, a niektórzy na prywatki do znajomych. W trakcie karnawału mają miejsce także studniówki i jest to ostatnia szansa na organizację wesela nim nadejdzie czas Wielkiego Postu.

Na krótko przed samym końcem karnawału wypada prawdziwe święto łasuchów czyli Tłusty Czwartek. W ten dzień zajadamy się ogromnymi ilościami pączków, które trzeba nawet zamawiać z wyprzedzeniem bo nie zawsze dla wszystkich wystarcza. Jeżeli ktoś potrafi smaży pączki samodzielnie, a jeżeli woli od nich inne smakołyki jakie robi się na Tłusty Czwartek to może też zjeść faworki albo oponki, ważne by było tłusto i słodko jednocześnie.

Rio de JaneiroZa światową stolicę karnawału uznawane jest brazylijskie miasto Rio de Janeiro, gdzie na koniec karnawału odbywa się wielka parada wszystkich szkół tańca samby i wybierana jest najlepsza z nich, oczywiście takie parady odbywają się również w innych brazylijskich miastach, ale ta w Rio de Janeiro jest najsłynniejsza i ściąga tam najwięcej turystów by ją obejrzeć. Szkoły samby przez cały rok planują w tajemnicy przed innymi swoje stroje na paradę i ćwiczą kroki taneczne by wypaść lepiej niż inni.

Daleko od Brazylii, u wybrzeży Afryki leżą małe Wyspy Zielonego Przylądka gdzie także odbywają się karnawałowe parady szkół samby. Wynika to z niewolniczej historii tych wysp, które były punktem przeładunkowym w drodze do Brazylii. Parady na Cape Verde są dużo skromniejsze, ale niektórzy uważają, że oddają prawdziwego ducha karnawału gdyż nie skomercjalizowały się jeszcze w takim stopniu jak te brazylijskie. W Europie słynny jest karnawał wenecki, w szczególności z powodu finezyjnych i oszałamiających masek karnawałowych będących dodatkiem do równie bogatego stroju w jaki przebierają się na karnawał mieszkańcy Wenecji.